/23 powody dla których warto stosować l-argininę

23 powody dla których warto stosować l-argininę

l-arginina

 

l-arginina działanie

 

W 1998 Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny odebrało trzech naukowców (Robert F. Furchgott, Louis J. Ignarro oraz Ferid Murad), którzy przeprowadzili badania nad aminokwasem l-argininą. Ich badania otworzyły drogę z kolei innym naukowcom, którzy wykorzystując dotychczasową wiedzę poszli znacznie dalej.

Noblista Dr. Louis Ignarro napisał książkę pt: Nigdy więcej chorób serca która okazała się światowym bestsellerem i została sprzedana w milionach egzemplarzy. Opisuje w niej dobroczynny wpływ l-argininy i tlenku azotu na układ sercowo-naczyniowy.

L-arginina jest najważniejszym spośród 20 aminokwasów w naszym organiźmie, gdyż właśnie z l-argininy organizm wytwarza tlenek azotu. Tlenek azotu poprzez swoje interaktywne działanie w systemie naczyniowym, immunologicznym i nerwowym uczestniczy prawie w każdym procesie odbywającym się w komórkach. Produkcja tlenku azotu zmniejsza się z wiekiem, również w wyniku schorzeń serca i cukrzycy.

Obniżony poziom tlenku azotu może być także powodem stosowania preparatów antydepresyjnych, środków obniżających ciśnienie krwi, spożywaniem alkoholu, paleniem papierosów. Każdy komu zależy na lepszym funkcjonowaniu systemu sercowo-naczyniowego, będzie dbał o zwiększenie poziomu tlenku azotu w organiźmie. Uzyska to dzięki przyjmowanej l-argininie.

W 1992 roku, Science Magazine, który jest uważany za najlepszy magazyn naukowy na świecie, publikowany przez stowarzyszenie naukowe – nazwał l-argininę jako „cudowną cząsteczkę”.

 

 

23 powody dla których warto stosować l-argininę

 

Ze względu na trwające wciąż badania nad l-argininą i tlenkiem azotu, nie można wymienić jeszcze całej wyczerpującej listy korzyści, które wiążą się z suplementacją l-argininą, a więc skupimy się na najważniejszych korzyściach, co do których istnieją solidne przesłanki i podstawy naukowe, które potwierdzają, że zarówno osoby zdrowe jak i te, które są zagrożone ryzykiem chorób ze strony układu sercowo-naczyniowego, mogą uzyskać szereg korzyści dla poprawy swojego zdrowia i samopoczucia.

Aby w pełni uświadomić sobie szerokie korzyści jakie daje suplementacja l-argininą, na samym początku powinniśmy wiedzieć, że l-arginina jest prekursorem, z której produkowany jest tlenek azotu.

 

1. L-arginina jest tysiąc razy silniejszym antyoksydantem od dotychczas poznanych w naszym organiźmie. Właściwości antyoksydacyjne l-argininy wspierają różne systemu naszego ciała i mogą być ochroną przed schorzeniami serca, udarami, rakiem, cukrzycą, jak również spowalniać procesy starzenia.

 

2. Tlenek azotu, który jest produkowany w organiźmie z l-argininy oferuje szeroki zakres dla wsparcia całego układu sercowo-naczyniowego, kontrolując ciśnienie krwi i zapobiega odkładaniem się złogów. Tlenek azotu rozluźnia tętnice wobec czego ciśnienie krwi obniża się zapobiegając nadciśnieniu czy dławicy piersiowej.

 

3. Tlenek azotu poprawia pamięć w szczególności długotrwałą, może spowolnić efekty otępienia i być pomocny w chorobie Alzheimera.

 

4. Tlenek azotu może być pomocny w profilaktyce i leczeniu cukrzycy, ponieważ wiele powikłań związanych z tą chorobą powiązanych ze złym krążeniem czy ślepotą, ma charakter naczyniowy. Uważa się też, że l-arginina reguluje wytwarzanie insuliny w trzustce.

 

5. Tlenek azotu zwiększa komunikację międzykomórkową między nerwami, a mózgiem.

 

6. Tlenek azotu wspiera i przyczynia się do zwalczania infekcji bakteryjnych, wirusowych i pasożytniczych.

 

7. L-arginina zwiększa produkcję ludzkiego hormonu wzrostu ( HGH ), który jest hormonem młodości i działa antystarzeniowo.

 

8. Tlenek azotu pomaga w kontroli cholesterolu poprzez obniżanie poziomu złego cholesterolu LDL i jest pomocny w naprawie uszkodzeń śródbłonka spowodowanym złym cholesterolem ( LDL ).

 

10. L-arginina poprzez produkcję tlenku azotu jest skuteczna w zaburzeniach erekcji. Tlenek azotu rozszerzając naczynia krwionośne powoduje lepsze ukrwienie narządów, w związku z czym mężczyźni jak i kobiety odczuwają większą satysfakcję seksualną.

 

11. L-arginina obniża podwyższone ciśnienie krwi związane z ciążą, które jest czynnikiem zagrożenia dla przyszłej matki i dla nowo nienarodzonego dziecka.

 

12. L-arginina obniża wysokie ciśnienie krwi u kobiet ciężarnych, które jest zagrożeniem dla przyszłej matki i nienarodzonego dziecka.

 

13. Tlenek azotu może być pomocny w leczeniu astmy ponieważ udrażnia drogi oddechowe powodując łatwiejsze oddychanie. Może być też pomocny w leczeniu zaburzeń związanych z płucami.

 

14. Tlenek azotu poprawia procesy trawienne,  poprawia tonus mięśni zwierających, chroni przed hemoroidami.

 

15. L-arginina dzięki produkcji tlenku azotu zwiększa gęstość kości, wpływa na zwiększenie masy mięśniowej i zmniejszenie tkanki tłuszczowej, zwiększa tolerancję organizmu na obciążenia i polepsza sprawność sportową. Z tego powodu jest często stosowana przy odchudzaniu i ćwiczeniach siłowych.

 

16. Tlenek azotu może pomóc w złagodzeniu uszkodzeń układu sercowo-naczyniowego i płuc, które są spowodowane paleniem tytoniu, z tego względu, że tlenku azotu u palaczy jest o połowę niższy.

 

17. Tlenek azotu przyśpiesza gojenie się ran i rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych.

 

18. Tlenek azotu może zapobiec i prawdopodobnie odwrócić negatywne skutki osteoporozy przez pozytywne oddziaływanie na masę kostną.

 

19. L-arginina bierze udział w syntezie kolagenu, pozytywnie działa na masę kostną, może zapobiegać tworzeniu ubytków kostnych, względnie łagodzić postęp osteoporozy.

 

20. L-arginina i jej zdolność do produkcji tlenku azotu w organiźmie, była stosowana w leczeniu jelita drażliwego oraz w celu zmniejszenia występowania owrzodzeń, szczególnie tych związanych ze stresem, więc może się okazać pomocna w schorzeniach wrzodów żołądka.

 

21. L-arginina może poprawić funkcjonowanie nerek i spowolnić proces chorobotwórczy przy niewydolności chronicznej. Efekt ochronny argininy na nerki, może przynieść korzyści chorym na cukrzycę.

 

22. L-arginina poprzez produkcję tlenek azotu jest pomocna w poprawie funkcji prostaty.

 

23. Przeprowadzone badania wykazały pozytywne rezultaty w likwidacji skutków schorzeń systemu    naczyniowego, nadciśnienia i podwyższonego cholesterolu, ataku serca, udaru, niewydolności serca i schorzeń naczyń krwionośnych. Niezwykły potencjał argininy umożliwia nie tylko działanie profilaktyczne, ale w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną, wpływa na likwidację bólów serca.

 

Powyższe podpunkty nie wyczerpują „wszystkich korzyści”, które oferuje l-arginina i tlenek azotu dla zdrowia. Lista jest znacznie dłuższa. L-arginina/tlenek azotu posiadają znacznie więcej właściwości. Niezwykle interesującą i cenną właściwością l-argininy jest również to, że stymuluje organizm do produkcji hormonu wzrostu, który nazywany jest hormonem młodości.

Jedna z najbardziej popularnych na świecie wyszukiwarek medycznych – PubMed.gov – odszukuje ponad 100 tysięcy publikacji i badań klinicznych na temat l-argininy i tlenku azotu. Poznaj fakty  sprawdź tutaj

 

l-arginina preparaty

Na rynku są różne rodzaje l-arginin, chociaż podobnie się nazywają, różnią się jakością i sposobem produkcji. Zalecana jest szczególna ostrożność przy wyborze preparatów l-argininowych. Koniecznie należy zwrócić uwagę na farmaceutyczną jakość preparatu.

Dr. Joseph Prendergarst – naukowiec o światowej renomie, prowadzący badania nad właściwościami l-argininy stwierdza: „Jeśli stosowany preparat nie zawiera l- cytruliny przyśpieszającej syntezę l-argininy, nie jest możliwe uzyskanie właściwych efektów”.

Dzięki przyśpieszonej syntezie l-argininy natychmiast wzrasta poziom tlenku azotu (NO), a l-argninia jest uaktywniona nawet do 24 godzin. Preparaty bez l-cytruliny przestają działać już po 4-6 godzinach. L-arginina w postaci proszku jest jedyną efektywną i bezpieczną formą. Należy wspomnieć, że naukowcy, którzy tworzą formułę l-argininy, muszą biegle znać wewnętrzne działanie argininy, znać doskonale chemiczna stronę projektu, posiadać doświadczenie kliniczne, wykazać się znajomością metabolicznych ścieżek oddziaływania l-argininy, a także znajomością jej ogromnych możliwości, opóźniających proces starzenia się organizmu i roli hormonów młodości w tym procesie.

ProArgi 9 Plus jest produktem, którego formuła oparta jest na opracowaniach Noblistów. Robert F. Furchgott, Louis J. Ignarro, Ferid Murad. Podwyższa mikro-cyrkulację i podnosi produkcję tlenku azotu w organiźmie.

ProArgi9+ jest najpotężniejszym naturo-farmaceutykiem, jaki kiedykolwiek odkryto i posiada znacznie więcej korzyści niż jakikolwiek inny naturo-farmaceutyk. Kolumbia uniwersytet odnosi się do l- argininy jako „Magicznej kuli” dla układu sercowo-naczyniowego. Istnieją dziesiątki powodów. Lista możliwości tego aminokwasu jest nieskończenie długa.

Źródła:

htp://danhammerhealth.com/22-reasons-l-arginine-supplementation/

http://nitricoxideeffect.com/downloads/22-reasons.pdf

http://twojezycie.org/wp-content/uploads/2013/07/info-ProArgi-9-Plus.pdf

 

Zobacz także:

Poznaj Moc działania l-argininy w chorobach układu krążenia