/L-arginina: dawkowanie, l-arginina działanie

L-arginina: dawkowanie, l-arginina działanie

Nadciśnienie tętnicze

 

L-arginina jest jednym z najlepiej poznanych i najskuteczniejszych naturalnych środków na nadciśnienie tętnicze. L-arginina jest aminokwasem, który organizm może wytwarzać, ale często brakuje jej w organiźmie – szczególnie u osób zestresowanych.

L-arginina wytwarza w organiźmie cząsteczkę, zwaną tlenkiem azotu. Tlenek azotu poszerza i uleastycznia naczynia krwionośne w celu obniżenia wysokiego ciśnienia krwi. 

Zalecane dzienne dawki l-argininy mogą być różne, w zależności od konkretnej osoby i typu schorzenia. Z tego względu, że l-arginina posiada szerokie i udokumentowane właściwości lecznicze, pracownicy służby zdrowia mogą zalecać stosowanie l-argininy w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości. Na rynku jest wiele produktów z l-argininą, które w swoim składzie oprócz różnych form l-argininy, zawierają dodatkowe składniki i różne ilości tego aminokwasu, dlatego przy wyborze produktów l-argininowych – zalecana jest szczególna ostrożność.

 

Ogólne wytyczne – zalecane dawki l-argininy

W badaniach stosowano dawki od 500 – 16.000 miligramów l-argininy ( 5-16 gram ), przez maksymalnie 6 miesięcy. W innych badaniach klinicznych, dawki wahały się w granicach od 4  do 24 gram na dzień.  Aby można było zbadać skuteczność optymalnej i bezpiecznej dawki l-argininy w przypadku wielu innych schorzeń, konieczne są jeszcze dalsze badania. Pamiętaj, aby przed stosowaniem l-argininy, skonsultować się z lekarzem.

 

Czy l-arginina może pomóc w nadciśnieniu tętniczym?

Osoby chore na nadciśnienie tętnicze, mogą odczuć szybkie korzyści, jakie oferuje ten aminokwas dla zdrowia układu krążenia. L-arginina jest tak skuteczna w obniżaniu ciśnienia krwi, że nawet przemysł medyczny wykorzystuje argininę w składzie leku o nazwie ( perindopril arginina).

U zdrowych osób, l-arginina normalizuje ciśnienie krwi, nie powodując zbyt niskiego poziomu ciśnienia krwi. W jednym z badań osoby zdrowe z prawidłowym ciśnieniem krwi, przyjmowali l-argininę (w dawkach od 6 g do 12 g na dobę przez 4 tygodnie). Ciśnienie krwi badanych nie zmniejszyło się znacząco, a większość redukcji ciśnienia wystąpiła w porze nocnej.

 

L-arginina dla zdrowia serca

L-arginina jest także stosowana do obniżania zbyt wysokiego poziomu cholesterolu i poprawy elastyczności ścian tętnic, u osób z chorobą niedokrwienną serca. W jednym z badań, osoby z bólem dławicowym, którzy przyjmowali l-argininę trzy razy dziennie, byli w stanie zwiększyć poziom ćwiczeń, bez konieczności zatrzymywania się z powodu bólu w klatce piersiowej.

 

Zastoinowa niewydolność serca

Zastoinowa niewydolność serca, to jedna z wielu postaci niewydolności serca, która jest poważnym problemem związanym z nagromadzeniem się płynu w układzie sercowo-naczyniowym. U osób chorych na tą dolegliwość, serce nie może pracować z wystarczającą siłą, w związku z tym organizm nie jest optymalnie zaopatrywany w krew, substancje odżywcze i tlen. 

 

Stosowanie l-argininy u osób z zastoinową niewydolnością serca.

Zastoinowa niewydolność serca jest częstym powikłaniem związanym z długotrwałym i nieleczonym nadciśnieniem tętnicznym. Przyjmowanie l-argininy może poprawić zastoinową niewydolność serca poprzez poprawę elastyczności ścian tętnic i obniżenie ciśnienia krwi. Odciąża to pracę serca, w związku z czym serce nie musi pracować tak intensywnie. U osób z niewydolnością serca l-arginina może wydłużyć czas trwania wysiłku i zwiększyć dystans, jaki można pokonać.

National Institutes of Health zaleca dawkowanie od 600 do 20 000 miligramów l-argininy każdego dnia, aby złagodzić objawy zastoinowej niewydolności serca. Najlepiej byłoby, gdyby pacjenci dzielili to spożycie na trzy dawki dzienne lub zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Dusznica bolesna

Suplementy diety z l-argininą, mogą wpływać znacząco na zmniejszenie bólu w klatce piersiowej, który jest związany z chorobą wieńcową lub dławicą piersiową. National Institutes of Health zaleca, aby pacjent z dusznicą bolesną stosował codziennie od 900 do 1800 miligramów L-argininy, dzieląc jej spożycie na trzy dawki dzienne po 300-600 miligramów. W badaniach klinicznych osoby z dusznicą bolesną bezpiecznie stosowały tę dawkę przez okres do jednego miesiąca.

 

Czy l-arginina może pomóc w zaburzeniach erekcji?

L-arginina może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę dopływu krwi do narządów płciowych. Biorąc pod uwagę, że w przypadku zaburzeń erekcji niskie dawki l-argininy wydają się nieskuteczne, National Institutes of Health zaleca codzienną dawkę 5000 miligramów w leczeniu zaburzeń erekcji.

 

Stosowanie u niemowląt

Powszechnie uważa się, że suplementy diety z l-argininą nie powinny być przyjmowane przez osoby poniżej 18 roku życia. Jednakże, National Institutes of Health potwierdza zdolność L-argininy do zapobiegania zapaleniom w przewodzie pokarmowym przedwcześnie urodzonych noworodków. Pod kierunkiem pediatry rodzice mogą uzupełnić dietę dla niemowląt o 261 mg L-argininy dziennie.

 

Czy l-arginina jest bezpieczna?

Ocena ryzyka zaobserwowanego poziomu bezpieczeństwa, w której wykorzystano opublikowane dane z badań klinicznych – potwierdziła brak działań niepożądanych dla l-argininy przy spożyciu do 20 g na dzień u zdrowych dorosłych osób.

Dawki powyżej 20 g na dobę nie są zalecane, chyba że pod nadzorem lekarza. Chociaż działania niepożądane w przypadkach stosowania l-argininy występują rzadko, duże dawki tego aminokwasu mogą powodować biegunkę.

Podczas długotrwałego stosowania l-argininy, zgłaszano odwracalne zgrubienie skóry.

Źródła:

https://mylowerbloodpressure.com/l-arginine-for-high-blood-pressure

https://www.livestrong.com/article/446787-the-recommended-milligrams-of-l-arginine/

Ostrzeżenie:  wszystkie artykuły i informacje zawarte na stronie synergypoland.pl nie mogą służyć nikomu jako wskazówki do stosowania konkretnych ilości jakiejkolwiek substancji i nie mogą służyć do diagnozowania, leczenia jakiejkolwiek choroby, czy dolegliwości. Wszystkie artykuły i informacje zawarte na tej stronie mogą służyć wyłącznie dla celów informacyjnych. Ponadto, żadne informacje zamieszczone na tej stronie nie stanowią i nie mogą zastąpić fachowej porady medycznej. Jeśli jesteś chory lub podejrzewasz u siebie chorobę, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.