/Napoje energetyczne – skład, działanie, skutki uboczne.

Napoje energetyczne – skład, działanie, skutki uboczne.

napoje energetyczne bez cukru

Źródło: Flickr.com

Napoje energetyczne

Co zawierają popularne napoje energetyczne?

 

Wbrew pozorom i ogólnej wiedzy wielu osób, najbardziej pobudzającym składnikiem wielu napoi energetycznych nie jest wcale kofeina, tylko cukier…

Napoje energetyczne zawierają często wiele substancji chemicznych, które w dłuższej perspektywie stosowania, negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

UWAGA: badacze dowodzą, że popularne energetyki zwiększają poziom stresu i nawet jedna puszka może być niebezpieczna!

Badania wykazują, że energetyki działają bardzo krótki czas, a Twój organizm potrzebuje aż kilkunastu godzin, aby oczyścić się ze szkodliwych substancji pochodzących z napoju energetycznego. Zobacz, co dzieje się z Twoim ciałem po wypiciu napoju energetycznego, który zawiera duże ilości cukru i składników chemicznych.

 

  • 10 minut – kofeina przedostaje się do krwioobiegu, a ciśnienie krwi i puls gwałtownie wzrasta.

 

  • 15-45 minut – dzięki dużej zawartości cukru i ( chemicznej ) kofeiny, która dodawana jest do napojów energetycznych – czujemy się pobudzeni.

 

  • 60 minut – poziom cukru i kofeiny zaczyna spadać, w związku z tym ponownie zaczynamy się czuć zmęczeni i ospali, a organizm domaga się kolejnej dawki cukru i kofeiny.

 

Osoby łatwo się męczące, znacznie częściej sięgają po słodycze, gdyż cukier w nich zawarty daje im na krótko poczucie pobudzenia i energii. 

W jednej puszcze popularnego energetyka, może się znajdować nawet 7 łyżeczek cukru! Szczególnie niebezpiecznym i częstym zjawiskiem – zwłaszcza wśród młodzieży – jest łączenie napojów energetycznych z alkoholem, co może prowadzić do palpitacji serca, a nawet do śmierci.

 

Źródła:

https://www.focus.pl/artykul/jak-naprawde-dzialaja-na-nas-napoje-energetyczne

https://www.medme.pl/cogninet/artykuly/jak-energetyki-napoje-energetyczne-wplywaja-na-prace-mozgu,67421.html

https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/to-dzieje-sie-z-twoim-cialem-po-wypiciu-energetyka/xcmwf76